ПошукЗвернення онлайнНовиниФотоПро очищення владиКонтактні даніЗемляцтво

Маєте проблеми зору? Оберіть зручний розмір шрифта:

Відділ з питань надзвичайних ситуацій інформує
Рекомендації щодо укриття населення в надзвичайних ситуаціях PDF Друк

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо укриття населення у найпростіших укриттях

 

Ці Методичні рекомендації розроблено для керівництва та допомоги в організації виконання заходів з укриття населення у найпростіших укриттях.

Більшість населення на випадок надзвичайних ситуацій буде переховуватися у найпростіших укриттях.

Найпростіше укриття - це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, що знижує комбіноване ураження людей від небезпечних наслідків надзвичайних ситуацій, а також від дії засобів ураження в особливий період.

Використання даних укриттів здійснюється у відповідності до таких обов’язків громадян України у сфері цивільного захисту, як:

дотримання правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;

вивчення способів захисту від надзвичайних ситуацій та дій у разі їх виникнення, правил користування засобами захисту.

Заздалегідь органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання:

1. Здійснюється (при необхідності) розподіл найпростіших укриттів, для укриття в них населення, яке не має таких споруд у особистому використанні.

  1. До  населення доводяться:

правила поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;

способи дообладнання та утримання найпростіших укриттів для цивільного захисту;

відповідальні за стан захисної споруди та відкриття дверей ЇЇ за сигналами оповіщення цивільного захисту;

адресу та місця розташування найпростішого укриття, де вони можуть переховуватися;

покажчики на території населеного пункту (підприємства) до найближчого найпростішого укриття.

3. Здійснюються тренування населення щодо зайняття найпростіших укриттів за сигналами оповіщення.

4. Встановлюється контроль за готовністю до застосування найпростіших укриттів та проведення навчань діям усіх категорій населення у надзвичайних ситуаціях (в будь-які: часу доби, погоди, пори року, місця знаходження особи).

 

Рекомендації для населення щодо пристосувати підвалів

Під під тимчасові укриття

 

Під тимчасові укриття для населення можуть бути пристосовані:

- підвали та підпілля у житлових будинках, промислових, допоміжних та адміністративних будинках;

- загубленні споруди, які розташовані окремо, споруди та будівлі, які призначені для виробничих, складських і побутових потреб;

- заглиблені гаражі, овочесховища, льохи, склади та інше;

- окремі приміщення на перших і других поверхах у кам'яних (бетонних) будинках, які мають мінімальну кількість зовнішніх відкритих стін, особливо без віконних та інших прорізів.

 

Заглиблені та наземні приміщення, які можуть бути пристосовані під укриття, повинні задовольняти наступним основним вимогам:

- мати товсті стіни та перекриття;

- допускати можливість потовщення або посилення захисних конструкцій;

- мати площу для розміщення людей, вільну від обладнання та устаткування;

- знаходитись поблизу місць постійного перебування основної кількості людей, що будуть укриватися в них.

 

Не всі приміщення можуть бути пристосовані під укриття. Приміщення у яких технологічні процеси не можна призупинити, приміщення у яких технологічні отвори неможливо закрити,а також в приміщеннях в яких розташоване обладнання, яке має ушкодження, що може призвести до вибуху, пожежі або викид (вилив) шкідливих речовин, то такі приміщення не підходять для пристосування під укриття. При пристосуванні приміщень під тимчасові укриття варто враховувати й можливість руйнування внутрішніх та зовнішніх систем комунікацій (газопровід, водопровід, каналізація та теплова мережа), ще проходять по огороджувальних конструкціях, естакадах або в підземних колекторах, розташованих близько від пристосованих для укриття заглиблених приміщень.

Непридатні для пристосування під укриття підвальні приміщення, як періодично затоплюються ґрунтовими водами або можуть бути затоплені при руйнуванні близько розташованих резервуарів з водою, шкідливими рідинами або заповнені газами.

Під укриття краще пристосовувати приміщення в тих будинках, які розташовані на вузьких вулицях з кам'яними будинками або усередині дворів з кам'яними огорожами.

Роботи щодо пристосування підвалу під укриття проводяться завчасно. У підвалах вікна повинні бути закладені кам'яною кладкою або ґрунтом, проведені роботи щодо обладнання найпростішої вентиляції, встановлені протипилові фільтри із тканини підготовлені місця для розміщення (сидіння або лежання) людей, встановлена ємність із водою та ємності для санітарно- гігієнічних потреб.

Пристосування під укриття приміщень перших поверхів, особливо у зимових умовах, більш трудомістке ніж пристосування підвальних приміщень.

Для пристосування заглиблених і наземних приміщень необхідно виконати наступні роботи:

закрити непотрібні отвори та відводи в зовнішніх огороджувальних конструкціях;

підготувати наявне вентиляційне, санітарно-технічне та побутове обладнання, що забезпечить нормальні умови перебування людей;

підсилити огороджувальні конструкції та герметизацію дверей, засипати перекриття ґрунтом, піском або каменем.

У місцях в яких можливе затоплення водою нижніх поверхів і підвалів під укриття пристосовують приміщення середніх поверхів, для чого закладають та проводять герметизацію отвори нижніх приміщень та приміщень які розташовані вище з метою підвищення захисних властивостей основного приміщення, у якому постійно будуть перебувати особи, що укриваються.

Укриття повинні бути обладнані санвузлами за тонкою перегородкою або ширмою. У випадку відсутності санвузла встановлюють виносні ємності з герметичними кришками.

Висота приміщень повинна становити 1,5-1,7 м. При висоті більше 3 м для розміщення людей можна облаштовувати нари в кілька ярусів. Для цих же цілей можуть бути використані столи, стелажі, верстати, мішки із сипучими матеріалами, штабеля із сировиною, готовою продукцією, ящики й т.п.

На одну людину необхідно не менш 0,5 кв. м площі, незайнятої наявним у приміщенні обладнанням або устаткуванням. У південних районах та у літню пору, щоб створити в укриттях кращі умови, розмір площі на одну людину збільшується.

Якщо площа на одну людину в приміщеннях з теплою підлогою перевищує 1 кв. м, то розміщати людей можна прямо на підлозі. Ширину проходів між рядами нар (місць для людей) досить залишати в розмірі 0,6 м.

У пристосованих під укриття приміщеннях достатньо мати один-два входу на кожні 150 чоловік. Інші дверні прорізи потрібно закладати каменем або засипати ґрунтом.

Якщо для закладання непотрібних прорізів застосовується цегла, то можна укладати насухо або на глиняному або цементному розчині, для надійності і захисту від ударної хвилі із зовнішньої та внутрішньої сторони, встановлюються щити з товстих дощок (брусів або колод), а потім засипаються пазухи між ними ґрунтом. Отвори пристосованих під укриття приміщень можна закладати мішками із ґрунтом (піском).

У наземних приміщеннях для забезпечення провітрювання віконн прорізи закладають не у всю висоту, а залишають зверху щілину розміром де 0,3 м.

У підвальних приміщеннях віконні та технологічні отвори потрібне закладати повністю, а приямки та відкриті зовнішні стіни, що виступають на; поверхнею землі, засипають ґрунтом. Стіни можна підсилити шляхом, потовщення цегельною армованою кладкою або мішками із ґрунтом.

Перекриття підвальних приміщень можна підсилити встановленого підпірних рам у вигляді прогонів та стійок у середині перекриття.

Для встановлення рам посилення можна використати колоди, бруси дошки, металеві швелери, двотаврові балки, труби та інший металевий прокат. Такими конструкціями варто підсилити підвал.

При вході у заглибленні приміщення над входом доцільно обладнати захисний козирок із рубленого накату з обсипанням ґрунтом.

Для забезпечення необхідних умов у приміщеннях максимальне використаються існуючі системи вентиляції, водопостачання, теплопостачанні та каналізації. Вентиляція укриттів повинна бути обов'язково припливно- витяжною.

 

 ПАМ’ЯТКА

для мешканців Маловисківського району про порядок дій

у разі виникнення надзвичайних ситуацій,

а також укриття в захисних спорудах

 

Для привернення уваги населення в надзвичайних ситуаціях перед передачею інформації включаються сирени та інші сигнальні засоби.

ЗАПАМЯТАЙТЕ! СИРЕНА І ПЕРЕРИВІСТІ ГУДКИ ІНШИХ СИГНАЛЬНИХ ЗАСОБІВ ОЗНАЧАЮТЬ СИГНАЛ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ - «УВАГА ВСІМ !».

Почувши такий сигнал, негайно увімкніть радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення центральних, місцевих органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів з питань надзвичайних ситуацій.

На кожний випадок надзвичайних ситуацій підготовлено відповідні варіанти повідомлень.

Після подачі звукових сигналів (сирени, гудки тощо) передається мовна інформація про надзвичайну ситуацію.

Вислухавши повідомлення кожний громадянин повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками.

 

ПОВІДОМЛЕННЯ ВКЛЮЧАЄ:      інформацію     про надзвичайну

ситуацію, місце і час виникнення надзвичайної ситуації, територію (райони, масиви, вулиці, будинки тощо), яка потрапляє в осередки (зони) ураження, порядок дій при надзвичайних ситуаціях, інша інформація.

 

 

КОЖНИЙ ГРОМАДЯНИН, який знаходиться на роботі, повинен виконувати всі розпорядження керівника цивільного захисту суб ’єкта господарської діяльності у відповідності з планом цивільного захисту, а також приймати участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт у складі формувань або за вказівками органів управління цивільного захисту.

 

ЯКЩО ГРОМАДЯНИН ЗНАХОДИТЬСЯ ВДОМА, при виникненні надзвичайних ситуацій, він повинен:

-    тримати постійно включеними радіоприймач та телевізор для того, щоб слухати розпорядження і вказівки центральних, місцевих органів виконавчої влади та їх структурних підрозділів з питань надзвичайних ситуацій;

-    повідомити про отриману інформацію сусідів;

-    постійно тримати при собі засоби індивідуального захисту, а також медичну аптечку, документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку та інше), гроші, засоби зв’язку, предмети особистої гігієни, запас їжі та води;

-    провести у квартирі (домі) протипожежні профілактичні заходи (виключити газ, водопостачання, електропостачання та інше), підвищити захисні властивості квартири: зачинити вікна, ущільнити їх;

-    зайняти місце найближчого укриття (підвальне приміщення, паркінг тощо), де можна укритися.

-

ЯКЩО СИГНАЛ ЗАСТАВ ВАС У ТРАНСПОРТІ, ГРОМАДСЬКОМУ МІСЦІ (магазині, театрі, на ринку тощо) негайно уважно і спокійно вислухати повідомлення, визначитись, де поблизу знаходиться укриття і, як найшвидше добратися і укритися в ньому, а якщо є час, якнайшвидше добратися до дому і діяти у відповідності з отриманими вказівками.

 

АДРЕСУ ВАШОГО УКРИТТЯ ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ ТА НОМЕР ТЕЛЕФОНУ «ГАРЯЧОЇ» ЛІНІЇ ВИ МОЖЕТЕ УТОЧНИТИ НА САЙТАХ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАШЙ ТА МІСТ ОБЛАСНОГО ЗНАЧЕННЯ АБО БЕЗПОСЕРЕДНЬО В ЦИХ УСТАНОВАХ.

_______________________

 


© Сайт Маловисківської районної державної Адміністрації