ЇХНЄ ЖИТТЯ ПОВ'ЯЗАНЕ З МАЛОВИСКІВЩИНОЮ PDF Друк

КОНДРАТЮК ЮРІЙ ВАСИЛЬВИЧ (ОЛЕКСАНДР ГНАТОВИЧ ШАРШЕЙ) – учений, винахідник, один з фундаторів ракетної техніки, теорії космічних польотів. Народився у Полтаві 21 червня 1897 року. Виховувався у свого діда  - земського лікаря Я.М. Дацека. У 1916 році закінчив гімназію і вступив до Петербурзького Політехнічного інституту. Незалежно від К.Е Ціолковського у 1918-1919 рр. розробив основи космічних польотів і конструювання космічних кораблів. Працюючі у Малій Висці, продовжувала роботу над цією темою. Доопрацьована робота у 1929 році вийшла в Новосибірську під назвою „Завоювання міжпланетних просторів. У продовж 4 років (1921-1925) перебував у наших краях, був машиністом, кочегаром, механіком на Маловисківському цукровому заводі. У 1933 році очолив у Харкові групу з проектування і будівництва найбільшої в світі Кримської вітроелектростанції. Розробки Кондратюка з питань будівництва залізобетонних веж використані при споруджені Останківської телевежі. Багато його відкритів використовуються в міру розвитку космонавтики. Учений загинув на фронті під час Великої Вітчизняної війни (припускають - у 1942 році, в Орловській області).Його іменем названо кратер на зворотньому боці Місяця. На честь Кондратюка на станції Криловській (Північний Кавказ), де він працював, зведено меморіальний комплекс. У 1987 році ц Полтаві відкрито музей Кондратюка. На головному корпусі Маловисківського цукрового заводу встановлено меморіальну дошку. У місцевому музеї є експозиція присвячена діяльності Ю.В. Кондратюка.

__________________________________________________________________________________________________________

ЕРДЕЛІ ОЛЕКСАНДР СЕМЕНОВИЧ – (1826-1898). Родиний палац Ерделі – у с. Леніне (колишній Ерделівці). О.С. Ерделі протягом 16 років був губернатором Херсонщини, мав вищий державний ранг таємного радника. У некролозі в „Сборнике Херсонського Земства” значиться, що похований О.С. Ерделі в маєтку Ерделівці, що за 30 верств від станції Плетений Ташлик (Маловисківський район), у родинній усипальниці поблизу церкви. У книзі міського голови Олександра Пашутіна „Исторический почерк Елесаветграда” відзначаться, що О. Ерделі сприів спорудженню водогону, урочисте відкриття якого відбулося 17 травня 1893 року. З іменем Ерделі повязують відкриття 8 вересня 1879 року Єлисаветградської чоловічої гімназії, заснування 1885 року нічного притулку на 150 чоловік. Почесний громадянин Єлисаветграда. У Херсоні є вулиця Ерделівська.

КАРПЕНКО-КАРИЙ (ТОБІЛЕВИЧ) ІВАН КАРПОВИЧ –видатний український актор, режисер, драматург. Народився 29 вересня 1845 року у с. Арсенівні Новомиргородського району. У молоді роки працював писарчуком. Канцеляристом, чиновникому Малій Висці.

ТОБІЛЕВИЧ СОФІЯ ВІТАЛІЇВНА – артистка, літератор, фольклорист. Народилася 15 жовтня 1860 року в селі Новосельці на Вінниччині. У 1880-1883 роках – співачка в хорі М.В. Лисенка. Пізніше актриса Київського драматичного театру. Дружина І. Карпенко-Карого. В роки громадянської війни проживала у м. Мала Виска.

За матеріалами книги Г.М. Перебийніса "Відомі люди Маловисківщини"